Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Carpe diem Václava Klause

Obsah prezidentova novoročního projevu byl dost schizofrenní a stojí za opakované přečtení. Zatímco v oblasti ekonomického hodnocení minulého roku oprávněně varoval před dluhy, které tady necháváme budoucím generacím v důsledku nezodpovědnosti či populismu politiků, neodpustil si opět zcela nekvalifikovaný a povrchní exkurz do problematiky ochrany životního prostředí.

Mimo jiné říká :  „ Šetřit – tedy se chovat racionálně a odpovědně k tomu, co nám příroda nabízí – je absolutní povinnost každého a vždy, ale neumíme si dobře představit, jaká bude technická úroveň, vyspělost a bohatství generací, které přijdou po nás. Nemůžeme vědět, kolik - kvůli nim - smíme spotřebovat dnes známých a dostupných přírodních zdrojů. A budou vůbec  námi dnes eventuálně ušetřené zdroje potřebovat?“ Na jiném místě pak prezident praví: „Místo zabývání se dnešními problémy tohoto typu (míněna výše daní a míra zaopatření občanů od státu - pozn. autora) se stalo jistou módou utíkat do budoucnosti a zabývat se rokem 2050, či dokonce rokem 2010“. 

Lze tu sice zaznamenat dílčí pozitivní názorový  posun od dob minulých, kdy  ekologii Václav Klaus nepovažoval za vědu, ale za ideologii.

To totiž nedokázal odlišovat ochranu životního prostředí (environmentalismus) od více než dvě stě let staré vědní disciplíny, která studuje vazby, struktury včetně biodiverzity, procesy, toky energií a oběhy látek v ekosystémech. Prostě to, jak to v našem okolním prostředí funguje, ať už se jedná o městskou krajinu či přirozený les. Ochrana životního prostředí je naopak společenská disciplína, pro kterou jsou poznatky z ekologie nenahraditelným, nicméně sami o sobě nedostačujícím předpokladem, a je v ní  bezesporu určitá míra ideologie, jako v každém uvažování, kde se věci posuzují v určité hierarchii hodnot.  Vždyť i v ekonomii existuje analogická paralela – pozitivní a normativní ekonomie, tak jak ostatně učil i  nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Samuelson.  

Tvrzení, že se můžeme chovat ve využívání přírodních zdrojů víceméně podle našeho uvážení a  bez ohledu na budoucí generace za desítky let (protože přesně stejně nevíme, jak bude v té tobě svět vypadat a co lidé budou potřebovat) je klasický defektní koncept Václava Klause a vychází pravděpodobně z jeho neznalosti elementárních principů fungování biosféry.  Opravdu přesně nevíme, kolik uranu, zlata či uhlí bude lidstvo potřebovat za padesát let. O to však primárně nejde.  Nejde o spotřebu přírodních zdrojů, ale o dopady na kvalitu prostředí či životadárné přírodní procesy na nichž jsme bytostně závislí a budou na nich závislé i další generace. A proto pokora a opatrnost při využívání přírodního prostředí a také ochrana krajiny je zcela na místě.  Koneckonců objem kyslíku v atmosféře a kompozice jejího celkového složení, ve kterém je schopen fungovat normálně i člověk, je produktem fotosyntézy zelených rostlin tvořících společenstva v moři či na souši a dalších unikátních biogeochemických procesů.  Jde o to, aby naše využívání prostředí a přírodních zdrojů  tuto základní strukturu zcela nedestruovalo.  Bohužel, relevantní studie taková rizika nejen připouštějí. 

Rovněž slova o tom, že „někteří“ chtějí zastavit společenský pokrok a rozvoj ekonomiky, jsou nešťastná. Je snad důraz na šetrné zacházení s přírodními zdroji, orientace na čistší, šetrnější a kvalitativně nové technologie či přijatelnější přístup v chování se k okolnímu prostředí zastavením společenského a ekonomického vývoje? Vůbec si tím nejsem jist a odpověď nechám na každém zvlášť. Jist si však jsem tím, že další rozvoj založený na stejných vzorcích chování  jako je děsivě marnotratný konzum (krátkodobě možná  ekonomicky přínosný ), rozvoj robustních technologií,  přesuny obrovských kvant materiálu po naší krajině, neustále se zvyšující  energetická  spotřeba a využívání fosilních paliv, jsou sebezničující a pro další generace lidí  problém již téměř k neřešení. 

Schéma sporu je celkem prosté a stále se opakuje. Václav Klaus sděluje, že žádné ekologické problémy nevidí a vše je fajn, a proto se můžeme dál bezstarostně chovat jako dosud. Tím však vysílá veřejnosti opravdu falešnou zprávu. 

Není to totiž fajn, a ví to každý, kdo jenom trochu sleduje svět kolem sebe, nemusí nutně studovat trendy klíčových parametrů v  životního prostředí.  A to platí pro Českou republiku i svět jako celek.  Obávám se, že postoje našeho pana prezidenta k řešení těchto globálních a dlouhodobých (tedy nejen našich) ekologických problémů přispívá podobně neefektivně jako některé fanatické postoje ekologických fundamentalistů.  Varovat na jedné straně před ekonomickými dluhy ohrožující budoucí generaci a na druhou stranu bagatelizovat či ignorovat riziko ekologických dluhů, které také přesouváme na budoucí generace, se mi zdá krátkozraké. Dělat politiku je určitě každodenní operace, ale není od věci, když má nějakou dlouhodobou vizi a rámec.

Váš světonázor ale nikdo nezmění. Takže carpe diem, pane prezidente.

Autor: František Pelc | pátek 8.1.2010 23:53 | karma článku: 16,14 | přečteno: 1706x
  • Další články autora

František Pelc

Povodně 2010! Zase budeme betonovat koryta řek?

V posledních letech je skoro výjimkou , kdy se našemu území vyhnou povodně. Povodně znamenají riziko, ztrátu majetku a lidské utrpení a oběti. Letošní přinesly škody kolem 5 mld. Kč a jednu oběť největší. Při odstraňování a omezování jejich důsledků nasazují životy a tvrdou práci profesionálové i zástupci samospráv záchranného integrovaného systému , jejíž kvalita je vysoká.

26.5.2010 v 10:26 | Karma: 16,79 | Přečteno: 1290x | Diskuse| Ostatní

František Pelc

Vyhrají betonáři nebo zdravý rozum?

V Česku se dějí zajímavé věci. Tripartita navrhla a následně vláda na sklonku roku schválila krátkodobá protikrizová opatření. Mnohé z nich, podle našeho přesvědčení, nelze hodnotit ani tak jako východiska z hospodářské krize, jako spíše vstupenky k jejímu dalšímu prohloubení.

14.5.2010 v 14:50 | Karma: 12,07 | Přečteno: 1126x | Diskuse| Ostatní

František Pelc

ČEZ si dělá co chce

V posledních dvou týdnech probíhá trochu dramatická diskuse o nových blocích hnědouhelné elektrárny v Prunéřově. Rezignoval ministr životního prostředí, Strana zelených odešla z vlády. Mnozí ekologové a někteří politici usilují, aby nové zařízení mělo čistou účinnost alespoň 42 %, jak odpovídá standardu tzv. nejlepší dostupné technologie a nikoli pouze 40 %, jak navrhuje ČEZ. Dvě procenta, že jsou předmětem sporu? Ona dvě procenta rozdílu v čisté účinnosti znamenají, přepočtená na dostupné hnědé uhlí, úsporu 210 000 tun ročně, což je pro představu 105 vlaků o 40 plně naložených vagónech. To není tak bezvýznamný rozdíl!

1.4.2010 v 22:00 | Karma: 13,64 | Přečteno: 1339x | Diskuse| Politika

František Pelc

Lesnický vlk se nažere, koza celá nezůstane

Média komentují poslední úpravy vypsaného desetiletého lesnickéhotendru státního podniku Lesy ČR na lesnické činnosti jako ústupek poostré kritice.Vypadá to na první pohled pěkně, ale skutečnost je úplně jiná. To, žese z velké zakázky přenechá deset procent menším firmám, situacineřeší a naopak jen potvrzuje veškeré předchozí výhrady. Zakázkazůstává netransparentní, je neefektivní a vytváří neobyčejně velkýprostor pro korupci.

26.2.2010 v 13:21 | Karma: 13,33 | Přečteno: 1221x | Diskuse| Politika

František Pelc

Národní park Křivoklátsko? Střední Čechy si národní park zaslouží

Když člověk projde média posledních týdnů, má pocit, že se objevuje zcela nová myšlenka zřízení Národního parku Křivoklátsko. Leč realita je odlišná. Záměr prověřit centrální část Křivoklátska jako možný národní park je uveden ve Státním programu ochrany přírody a krajiny schváleném Tošovského vládou v roce 1998. Když před dvěma lety Ministerstvo životního prostředí analyzovalo možnosti vyhlášení dalších národních parků v České republice, moc území mezi kandidáty nepadlo. Vedle centrální části Křivoklátska to bylo ještě území centrálních Jeseníků. K oběma záměrům se oponentně vyjádřily i přírodovědecké elity. Zejména z kapacitních důvodů, byl za prioritní projekt zvolen Národní park Křivoklátsko. K čemu vůbec národní park v tomto území, kde už je koneckonců dnes chráněná krajinná oblast?

11.2.2010 v 13:55 | Karma: 10,98 | Přečteno: 1965x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Sadiq Khan: první muslim jako starosta Londýna a první, kdo jím je už potřetí

4. května 2024  17:46,  aktualizováno  20:43

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan. Mandát obhájil potřetí v řadě, což se...

U nás cyklostezky, v Polsku dálnice. Využít dotace EU jsme vždy nezvládli, říká expert

4. května 2024

Premium Od vstupu Česka do Evropské unie uplynulo 1. května 20 let. Jak tu dobu zhodnotit? Podle politologa...

Alijev má majetek i u vás, EU zavírá oči, říká novinářka o korupci v Ázerbájdžánu

4. května 2024

Premium Leyla Mustafajeva je prozatímní šéfredaktorkou ázerbájdžánského protikorupčního serveru Abzas...

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  19:54

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 11
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1366x
RNDr.František Pelc (1962) , krajinný ekolog a ochranář přírody. Mise ochrany přírody naplňoval v různých pozicích jako šéf Správy Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory (1990-95), ředitel Správy chráněných krajinných oblastí resp. Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (1995-2002 resp.2006-2007) a nebo jako poslanec Parlamentu ČR za US-DEU (2002-2006). V současnosti je náměstkem ministra životního prostředí. Člen Strany zelených, od prosince 2009 je I.místopředsedou.Publikoval desítky odborných článků. Mezi koníčky patří turistika a fotografování přírodních fenoménů.

Seznam rubrik